Porady

Jak bezpiecznie i zdrowo wrócić po zimie do aktywności sportowych?

Jak bezpiecznie i zdrowo wrócić po zimie do aktywności sportowych?

13.03.2018

Powrót do formy po zimie może być sporym wyzwaniem dla wielu osób. Mróz, krótki dzień często powodują zrezygnowanie z aktywności. Jednak pierwsze promienie słońca uświadamiają, że za bardzo sobie odpuściliśmy. Jeśli właśnie tak się stało podpowiemy jak bezpiecznie i zdrowo wrócić do aktywności sportowych po zimie.

Najtrudniejszy pierwszy krok… Jednak zanim rozpoczniesz wiosenny rozruch warto skonsultować się ze specjalistą i sprawdzić stan swojego zdrowia. Jakie badania wykonać? Morfologię krwi, EKG, analizę składu ciała. W razie potrzeby należy wykonać dodatkowe badania i testy

Kiedy wszelkie wątpliwości o rozpoczęciu aktywności fizycznej zostaną rozwiane, trzymaj się poniższych zasad:

  • Metoda małych kroków. Nie zaczynaj od maksymalnych wysiłków. Najpierw należy poprawić wydolność i sprawność organizmu, czyli to co najbardziej ucierpiało w trakcie zimy. Na początek idealne będą: spacery, nordic- walking, marszo- biegi, trucht, pływanie, jazda na rowerze, rolkach, czy trening cardio z wykorzystaniem przyrządów na siłowni. Okres adaptacyjny powinien wynosić około 2-3 tygodnie. Po tym czasie można stopniowo zwiększać intensywność i częstotliwość treningów. Dobrze popracować też nad odpowiednim przygotowaniem mięśni. Tu możemy wykorzystać trening obwodowy na siłowni lub trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Możesz skorzystać z porad trenera personalnego, który powinien zadbać o poprawność wykonywanych ćwiczeń oraz popracować nad mobilnością.
  • Przygotuj plan treningowy. Zaplanuj ilość i długość treningów w tygodniu. Wyznacz sobie cele. Zaplanuj również ćwiczenia, które będziesz wykonywać, odpowiednio dobrane do twoich potrzeb. A gdy masz gorszy dzień, zrób ćwiczenia, które lubisz lub sprawiające ci najmniej problemu, bo zły trening to taki, który się nie odbył.
  • Zadbaj o dietę. Wystarczy zmiana kilku nawyków żywieniowych, żebyś poczuł się lepiej, a niepotrzebna oponka znacznie się zmniejszyła. Po pierwsze zrezygnuj ze słodkich i słonych przekąsek. Jedz regularnie. Zwiększ ilość spożywanych warzyw i owoców. Postaw na pełnowartościowe produkty, zdrowe tłuszcze oraz pokarmy bogate w białko. Nie zapominaj o wypijaniu odpowiedniej ilości wody. Nie tylko nawodnisz organizm, ale także usuniesz toksyny. Możesz też skorzystać z opieki dietetyka.
  • Nie zapominaj o rozgrzewce. Przed rozpoczęciem treningu konieczna jest 10-15 minutowa rozgrzewka. Natomiast po wykonaniu treningu, wykonaj ćwiczenia relaksujące, rozciągające, a także rozluźnij mięśnie przy użyciu rollera.
  • Trening z partnerem. Warto znaleźć kompana do treningów, który będzie cię motywował i pilnował, żeby trening doszedł do skutku. Razem jest raźniej, a trening miła szybko i przyjemnie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak bezpiecznie i zdrowo ćwiczyć zapraszamy do Ortomasters. Z ORTOMASTERS DO LATA! Do zobaczenia na treningu 🙂

CENTRUM ORTOPEDYCZNO–REHABILITACYJNE ORTOMASTERS

ul. Warowna 1 lok. U4
02-654 Warszawa
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 8:00 - 21:00
sobota-niedziela: 10:00 - 20:00
Płatność: gotówką lub kartą płatniczą
DYSPONUJEMY OZNACZONYMI MIEJSCAMI PARKINGOWYMI BEZPOŚREDNIO PRZED PRZYCHODNIĄ. Dojazd do przychodni możliwy autobusami ZTM 136, 141, 172 przystanek znajduje się bezpośrednio przed wjazdem na teren osiedla około 100 metrów od Przychodni.
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone Ortomasters | Pobierz Regulamin Ortomasters
close form phone
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ortomasters, ul. Warowna 1 lok. 4, 02-654 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".