Porady

JAK WYBRAĆ MATERAC DO SPANIA?

JAK WYBRAĆ MATERAC DO SPANIA?

19.10.2018

JAKI MATERAC WYBRAĆ?

 

Materac to konstrukcja stworzona po to, aby zapewnić ciału odpowiednie podparcie w pozycji leżącej. Dobrze dobrany zapewnia komfortowy i zdrowy sen. Odpowiedni materac to inwestycja w zdrowie. Przeciętny człowiek śpi około 8 godzin, co oznacza, że średnio 1/3 życia spędzamy w łóżku. W trakcie snu organizm regeneruje się, a mięśnie rozluźniają, a dobry materac zadba o kondycję kręgosłupa.

Pierwszym elementem wyboru materaca jest jego twardość:

  • Materace twarde- polecane głównie dla osób bez bólów kręgosłupa i bioder, skierowane dla osób o większej masie ciała.
  • Materace średnie-zwykle najbardziej komfortowy model.
  • Materace miękkie- odpowiednie dla osób z wagą do 60kg.

Materac powinien być prawidłowo dobrany do wagi ciała. Kiedy osoba o wyższej masie ciała użytkuje zbyt miękki materac, będzie się on zapadał i deformował. W sytuacji gdy osoba lżejsza użytkuje materac zbyt twardy nie zapewni on prawidłowego podparcia kręgosłupa, będzie zbyt sztywny co może powodować bóle pleców czy karku. Materac należy dobrać więc indywidualnie do potrzeb użytkownika.

Przy zbyt miękkim materacu ciało zapada się, przybieramy pozycję nienaturalną dla kręgosłupa, doprowadza to do uciśnięcia stawów międzykręgowych i podrażnienia korzeni  nerwowych. Każda zmiana pozycji wymaga wysiłku, mięśnie nie mogą się zrelaksować, są naciągnięte, gdyż muszą ciągle dbać o właściwe wsparcie kręgosłupa. W efekcie budzimy się z bólem pleców, zmęczeni, trudno się po przebudzeniu wyprostować.

Przy zbyt twardym materacu naczynia krwionośne są uciskane w miejscach wystających punktów kostnych- barki, biodra. Powoduje to drętwienie kończyn, częste zmiany pozycji podczas snu. Efektem jest ból związany z niedokrwieniem i uciśnięciem tkanek otaczających te newralgiczne punkty. Mięśnie  utrzymujące kręgosłup zamiast odpoczywać i rozluźniać się ciągle pracują, by utrzymać  kręgosłup w odpowiedniej pozycji.

Kolejnym aspektem jest rozmiar. Chcąc dopasować rozmiar materaca powinniśmy dodać 20 centymetrów do swojego wzrostu i taka długość będzie idealna. Przeciętnie osoba, aby wyspać się wygodnie , potrzebuje powierzchni o szerokości minimum 70 centymetrów. Dla większej wygody zazwyczaj powiększa się jeszcze jej rozmiary. Typowy materac pojedynczy ma 90 centymetrów szerokości, a  podwójny 160 centymetrów.

Materac powinien być również odpowiednio dobrany do wieku. Ta kwestia jest szczególnie istotna w przypadku osób starszych. Seniorzy preferują materaca nieco bardziej miękkie, niż osoby młodsze. Jest to uzasadnione, gdyż częściej w tym wieku występują choroby układy krążenia, który zbyt twardy materac może wzmagać. W przypadkach przymusu dłuższego pobytu w łóżku doskonale sprawdzają się materace termoplastyczne, które niwelują ryzyko powstawania odleżyn.

Pamiętajmy również o zakupie stelaża.  Odpowiednio dobrany ułatwia wentylację materaca, wpływa na jego trwałość i twardość, oraz poprawia jakość snu.

Należy również pamiętać, żeby materac wyposażony był w zdejmowany pokrowiec. Pokrowiec można zdejmować i prać. Taka opcja jest konieczna dla alergików. Pokrowiec musi być wykonany z materiału z dobrym stopniem wentylacji.

Powinniśmy również zdecydować czy wybrać jeden czy dwa materace. Decydując się na materac do sypialni małżeńskiej stajemy przed dylematem wyboru jednego z dwóch rozwiązań. Możemy zdecydować się na dwa materace, z których każdy dostosowany jest do indywidualnych potrzeb, lub na jeden bardziej uniwersalny. Trzeba pamiętać, że przy wyborze pierwszej opcji na łączeniu materacy pojawi się strefa mniejszej twardości, utrudniająca użytkowanie, więc jeśli mimo wszystko chcemy takiego rozwiązania zwróćmy uwagę na to, by oba materace miały taką samą wysokość oraz sposób szycia pokrowca. Dwa materace polecamy osobom znacznie różniącym się gabarytami i o zdecydowanie różnych preferencjach.

Na wybór materaca warto poświęcić trochę czasu. Odpowiednio dobrany podniesie jakość snu oraz zapewni komfort dla kręgosłupa.

CENTRUM ORTOPEDYCZNO–REHABILITACYJNE ORTOMASTERS

ul. Warowna 1 lok. U4
02-654 Warszawa
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 8:00 - 21:00
sobota-niedziela: 10:00 - 20:00
Płatność: gotówką lub kartą płatniczą
DYSPONUJEMY OZNACZONYMI MIEJSCAMI PARKINGOWYMI BEZPOŚREDNIO PRZED PRZYCHODNIĄ. Dojazd do przychodni możliwy autobusami ZTM 136, 141, 172 przystanek znajduje się bezpośrednio przed wjazdem na teren osiedla około 100 metrów od Przychodni.
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone Ortomasters | Pobierz Regulamin Ortomasters
close form phone
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ortomasters, ul. Warowna 1 lok. 4, 02-654 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".