Porady

NIE DAJ SIĘ URAZOM W WAKACJE

NIE DAJ SIĘ URAZOM W WAKACJE

18.06.2018

NIE DAJ SIĘ URAZOM W WAKACJE. MĄDRZE I BEZPIECZNIE ZAPLANUJ LETNIE SZALEŃSTWA.

                Po wielu miesiącach siedzącego trybu życia postanawiamy, że letni urlop spędzimy aktywnie. Planujemy pływanie, windsurfing, narty wodne, intensywne wędrowanie czy wspinaczki, jazdę na rowerze i rolkach, kajaki, bieganie. Urlopowe ambicje mamy zwykle ogromne. Niewątpliwie uprawianie sportu ma wiele zalet, ale sport to również ryzyko doznania kontuzji, zwłaszcza w początkowej fazie treningów. Jak uniknąć wakacyjnym urazom?

  • Przygotuj swój organizm. Przed poddaniem się letnim szaleństwom przygotuj organizm do aktywności fizycznej. Wykonuj 2-3 umiarkowane treningi w tygodniu. Pozwoli to poprawić wydolność oraz przygotować stawy, mięśnie i układ kostny. Nie zapominaj też o kilkunastominutowej rozgrzewki przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, a po skończonych ćwiczeniach poświęć chwilę na wyciszenie organizmu i rozciąganie mięśni.
  • Odpowiednia dieta. Zadbaj o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka. Jedz regularnie i zdrowo. Możesz również zastosować suplementy zaopatrujące w niezbędne minerały. Ważnym elementem jest również dostateczne nawadnianie organizmu zwłaszcza w czasie wysiłku fizycznego.
  • Słuchaj swojego organizmu. Nie podejmuj aktywności za wszelką cenę. Unikaj przeciążeń, szczególnie przez długi okres czasu. Jeśli zaczniesz odczuwać dyskomfort lub ból podczas treningu, zatrzymaj się i odpocznij, a jeżeli to konieczne przerwij ćwiczenia. Pamiętaj, że aktywność powinna być zwiększana stopniowo. Ciało wysyła nam sygnały- nie bagatelizuj i nie ignoruj ich!
  • Zadbaj o technikę. Nieodpowiednie wykonywanie ćwiczeń zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji. Przed rozpoczęciem przygody z daną dyscypliną warto rozważyć lekcje u profesjonalisty. Jeśli jakieś ćwiczenie powoduje ból, po prostu z niego zrezygnuj, możesz spróbować czegoś innego.

Co zrobić gdy mimo wszystko kontuzja się pojawi? Jaki nie popsuć sobie wakacji?

        Gdy uraz jest poważny nie obejdzie się bez fachowej opieki medycznej, konsultacji z lekarzem specjalistą i odpowiednich badań. Podstawowe objawy, przy których powinniśmy zgłosić się do lekarza to: ból w ruchu i podczas palpacji, ograniczenie ruchomości, obrzęk oraz osłabienie siły mięśniowej. Jednak gdy uraz jest lżejszy można spróbować pomóc sobie samemu.

  • Zastosuj prokokół PRICEMM. Polegającą na ochronie i odciążeniu, odpoczynku, chłodzeniu, zastosowaniu ucisku, ułożeniu przeciwobrzękowym, farmakoterapii i jak najszybszym uruchomieniu. Zasadę tą stosujemy przez 48 do 72 godzin po urazie. Sprawdza się w każdej niegroźnej kontuzji. Minimalizuje skutki urazu oraz przyspiesza proces zdrowienia.
  • Zasada NO HARM. Określa, że przez pierwsze 48-72 godziny po urazie nie wolno stosować: wysokich temperatur, alkoholu, ponownych ćwiczeń i wysiłku, intensywnego masażu sportowego.

Pamiętaj, że szybka pomoc po kontuzji jest niezwykle ważna, a powrót do sportu jest możliwy po wygojeniu tkanek.

Zachęcamy do aktywnego spędzania wakacji. Aktywność ruchowa podczas urlopu podnosi jakość wypoczynku i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jednak nawet w kwestii wysiłku fizycznego należy zachować umiar, aby uniknąć kontuzji i wrócić z wakacji w pełni sił i w doskonałej formie.

Jeżeli przydarzy Ci się uraz w wakacje nasz zespół pomoże Ci wrócić do pełnej sprawności. Nie zwlekaj. Najszybciej jak to możliwe zwróć się o pomoc.

CENTRUM ORTOPEDYCZNO–REHABILITACYJNE ORTOMASTERS

ul. Warowna 1 lok. U4
02-654 Warszawa
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 8:00 - 21:00
sobota-niedziela: 10:00 - 20:00
Płatność: gotówką lub kartą płatniczą
DYSPONUJEMY OZNACZONYMI MIEJSCAMI PARKINGOWYMI BEZPOŚREDNIO PRZED PRZYCHODNIĄ. Dojazd do przychodni możliwy autobusami ZTM 136, 141, 172 przystanek znajduje się bezpośrednio przed wjazdem na teren osiedla około 100 metrów od Przychodni.
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone Ortomasters | Pobierz Regulamin Ortomasters
close form phone
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ortomasters, ul. Warowna 1 lok. 4, 02-654 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".