Porady

Suplementy na stawy?

Suplementy na stawy?

14.08.2018

CZY WARTO STOSOWAĆ SUPLEMENTY NA STAWY?

Uszkodzenia chrząstki stawowej dotyczą nie tylko osób starszych, ale również sportowców, młodych osób z nadwagą oraz uprawiających sport bez wcześniejszego przygotowania, z niewyleczonymi kontuzjami. Do uszkodzenia tkanki chrzęstnej dochodzi w wyniku sumujących się mikrourazów. Wyróżniamy 4 stopnie poziomu uszkodzenia tkanki chrzęstnej. W pierwszym i drugim stopniu konieczna jest rehabilitacja, która uchroni chrząstkę przed długotrwałym uszkodzeniem. Niestety w trzecim i czwartym stopniu uszkodzenia są na tyle znaczne, że chrząstka nie jest w stanie zregenerować się sama. Zatem jak dbać o nasze stawy? Czy dostępne suplementy mogą okazać się pomocne?

Najczęstszymi preparatami stosowanymi w chorobie zwyrodnieniowej są związki zawierające glukozaminę, chondroitynę oraz kolagen i kwas hialuronowy.

Glukozamina. Zgodnie z założeniami naukowców suplementacja glukozaminy ma poprawiać stan chrząstki stawowej. Jednak w praktyce okazało się, że zażywanie glukozaminy nie ma właściwie żadnego pozytywnego wpływu na stawy. Nie udowodniono jej działania leczniczego, lecz nadal wiele osób twierdzi, że dzięki preparatom zawierającym glukozaminę poczuły się lepiej.

Chondroityna. Substancja zbliżona do glukozaminy. Jej skuteczność również jest kwestionowana w badaniach klinicznych.

Kolagen i kwas hialuronowy. Zarówno kolagen, jak i kwas hialuronowy stopniowo wypierają z rynku glukozaminę oraz chondroitynę. Niestety wcale nie oznacza to, że działają one skuteczniej, przynajmniej jeśli chodzi o preparaty doustne. Zarówno suplementy na stawy z kolagenem, jak i z kwasem hialuronowym nie wykazują skuteczności w badaniach klinicznych.

Skoro suplementy nie posiadają udowodnionego działania klinicznego to jak można złagodzić dolegliwości?

Często stosowaną metodą są iniekcje dostawowe. Tego rodzaju zabiegi wprowadzają substancję leczniczą do stawu. Najczęściej stosuje się kwas hialuronowy. Jego zaletą jest skuteczność dostępna także w obrazie klinicznym. Tego typu terapia powinna być skonsultowana z lekarzem.

Co jeszcze może pomóc?

Wykazano, że korzystny wpływ na problemy związane ze stawami mają ćwiczenia, redukcja masy ciała. Chorzy powinni brać udział w programach ćwiczeń zarówno aerobowych jak i wzmacniających oraz zmniejszyć masę ciała w przypadku nadwagi. Korzystna okazuje się również terapia manualna połączona z nadzorowanymi przez fizjoterapeutę ćwiczeniami fizycznymi.

Podsumowując temat uszkodzeń tkanki chrzęstnej można stwierdzić, że nie warto przyjmować żadnych doustnych środków, gdyż nie ma dowodów na ich skuteczność. Należy stosować odpowiednią profilaktykę, by nie dopuścić do zmian zwyrodnieniowych stawów. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych wskazana jest terapia z fizjoterapeutą. W poważnych uszkodzeniach tkanki chrzęstnej poleca się konsultację ze specjalistą, który może wykonać odpowiednią iniekcję.

Twoim problemem jest ból stawów? Zapraszamy do ORTOMASTERS.

Mapa dojazdowa

CENTRUM ORTOPEDYCZNO–REHABILITACYJNE ORTOMASTERS

ul. Warowna 1 lok. U4
02-654 Warszawa
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 7:00 - 21:00
sobota-niedziela: 8:00 - 20:00 (po uzgodnieniu telefonicznym)
Płatność: gotówką lub kartą płatniczą
DYSPONUJEMY OZNACZONYMI MIEJSCAMI PARKINGOWYMI BEZPOŚREDNIO PRZED PRZYCHODNIĄ. Dojazd do przychodni możliwy autobusami ZTM 136, 141, 172 przystanek znajduje się bezpośrednio przed wjazdem na teren osiedla około 100 metrów od Przychodni.
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone Ortomasters | Marketing @MEDIO | Pobierz Regulamin Ortomasters