Porady

ZIMOWE URAZY – JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ?

ZIMOWE URAZY – JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ?

09.12.2018

Zimą dochodzi do największej liczby urazów i kontuzji. Stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia i złamania są na porządku dziennym. Do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi nie tylko podczas szaleństw na stokach, czy lodowiskach, ale również na ulicach. O tej porze roku powinniśmy zachowywać szczególną uwagę, ale co gdy już zdarzy się wypadek?

Przezorny zawsze ubezpieczony… W zimie lepiej postawić na wygodę i bezpieczeństwo niż na modę, dlatego warto wybierać buty płaskie i z odpowiednią podeszwą. Osoby oddające się zimowym szaleństwom powinny odpowiednio przygotować się do tego typu aktywności, a także zachować ostrożność oraz pamiętać, że na stoku czy lodowisku nie przebywamy sami.

Zimą często zdarzają się upadki. Przy niewielkich stłuczeniach lub otarciach z pomocą przyjdzie porcja chłodu (okłady lub żele chłodzące). Jeżeli potrzebna będzie kuracja lekami najlepiej wybrać maści przeciwbólowe i przeciwzapalne. Po urazie zalecany jest odpoczynek i odciążanie uszkodzonej części ciała. Jeśli mimo domowych sposobów utrzymuje się ból konieczna jest wizyta u specjalisty i wykonanie badań diagnostycznych.

Złamania

Przerwaniu ciągłości tkanki kostnej towarzyszy ból i obrzęk. Ból może być paraliżujący. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do specjalisty, unieruchomić uszkodzoną część ciała i zabezpieczyć miejsce urazu. Lekarz wybierze odpowiedni sposób leczenia, a jeśli to konieczne skieruje pacjenta na rehabilitację.

Zwichnięcia

Tego typu urazom również towarzyszy ból, obrzęk i często krwiak. Zaleca się unieruchomienie uszkodzonego stawu oraz zimne okłady. Uraz wymaga konsultacji z lekarzem.

Skręcenia

O tego typu obrażeniu może świadczyć obrzęk, siniak oraz ból zwłaszcza przy dotykaniu. Domowym sposobem na skręcenie są zimne okłady oraz wszelkiego rodzaju maści przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. W przypadku silnych, nieustających objawów należy skonsultować się z lekarzem. Czasami konieczne może okazać się unieruchomienie.

Stłuczenia

To najpopularniejsze zimowe urazy. W wyniku uszkodzenia tkanek miękkich pojawia się ból, obrzęk lub siniak, a miejsce urazu jest ocieplone oraz wrażliwe na dotyk. Stłuczenia zazwyczaj nie wymagają interwencji lekarza. Zaleca się schłodzenie uszkodzonej części ciała. Można stosować maści, żele, kremy przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Mapa dojazdowa

CENTRUM ORTOPEDYCZNO–REHABILITACYJNE ORTOMASTERS

ul. Warowna 1 lok. U4
02-654 Warszawa
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 7:00 - 21:00
sobota-niedziela: 8:00 - 20:00 (po uzgodnieniu telefonicznym)
Płatność: gotówką lub kartą płatniczą
DYSPONUJEMY OZNACZONYMI MIEJSCAMI PARKINGOWYMI BEZPOŚREDNIO PRZED PRZYCHODNIĄ. Dojazd do przychodni możliwy autobusami ZTM 136, 141, 172 przystanek znajduje się bezpośrednio przed wjazdem na teren osiedla około 100 metrów od Przychodni.
© Wszelkie Prawa Zastrzeżone Ortomasters | Marketing @MEDIO | Pobierz Regulamin Ortomasters